Výživa koček a něco navíc

19. září 2008 v 16:40 | mysacek |  péče

Výživa koček a něco navíc

Výživa našich koček
Úvodem: Dobrá a správná výživa Vaší kočičky nejlépe zaručí, že bude žít pokud možno spokojený a dlouhý život. V současné době se doporučuje krmení kvalitními granulemi, masem syrovým i vařeným, speciálními konzervami a "kapsičkami" pro kočky. K masu můžete přidávat např. i brambory, rýži, těstoviny, pokud to kočka ráda.
Maso
Masem krmíme kuřecím, hovězím, králičím,rybami a i jinými méně běžnými druhy mas. Nedoporučuje se krmit masem vepřovým. Já však vepřové maso kočkám v menší míře dávám. Riziko se údajně skrývá v možném onemocnění tzv. pseudovzteklinou - Oujezdkého choroubou. Za současných veterinárních podmínek, které jsou v potravinářství nastaveny, si však myslím, že výskyt této choroby je prakticky nulový a proto vepřové kočkám dávám. Tento názor jsem získala po studiu těchto informací z internetu. V převažující míře bych vepřovým však nekrmila, protože je toto maso příliš tučné, což příliš neprospívá.
Veškeré maso podáváme kočce vařené či syrové, podle toho, jak ho ráda. Lépe však syrové - varem se zničí hodně prospěšných látek. Krmit můžeme i vnitřnostmi, pokud je kočka sbaští. Dobrá jsou např. drůbeží srdíčka či vepřová srdce, která bývají pochoutkou! Veškeré syrové maso pro kočky dáváme přemrazit !!! Tím zničíme potenciální zárodky různých nemocí. Následně veškerá potrava pro kočky by měla mít pokojovou teplotu, tedy i maso. Nikdy nekrmíme masem ještě zmrzlým. Dobrým prostředkem na rozmražení je dát maso do teplejší vody-rychle povolí a můžeme podávat! Nabízí se i možnost rozmražení v mikrovlnce, ale z mé zkušenosti vím, že maso z mikrovlnky, kočky nechtějí. Takže mikrovlnku nedoporučuji !!!
TIP: Je dobré nakoupit si maso chlazené. Doma si ho nakrájíme na kousky a rozdělíme na jednotlivé porce, které kočka naráz sbaští, a dáme do mrazáku. Já používám igelitové sáčky, které mám navíc plastové dóze v mrazáku. Pak stačí vyndat porcičku, která rychle rozmrzne a je připraveno :-) Další eventualitou je, že maso naplníme do igelitového sáčku a pomačkáme na "placku". Dáme zmrazit a dále ulamujeme chtěná množství zmaženého masa. Maso v mrazáku nakrájené na drobno v plastovém sáčku na "placku" se mi velmi svědčilo! Doporučuji.
Granule
Dostávám se k tomu nejhlavnějšímu v kočičím jídelníčku, a to jsou granule. Nejdříve základní rozdělení granulovaných krmiv.
1. Marketová - tato krmiva a granule se běžně prodávají v supermarketech, takže myslím netřeba jmenovat značky, protože navíc podléhají velké reklamní kampani - všichni známe. Tím možná máme tendenci tato krmiva nakupovat pod vlivem reklamy. Tato krmiva jsou z té nejméně kvalitní řada krmiv. Obsahují jen minimální množství masa a když většinou masa z odpadů z hlavního zpracování (obvykle 4%) a pak samé náhražky, ochucovadla a barviva. Stačí si přečíst na obalu složení. Dobrým návodem, jak poznáme přespříliš ochucované a doupravované krmivo, je krmivo barevné !!! Barevné, aby bylo lákavé nebo navozovalo pocit té pravé kvality-zelená zelenina atd....
2. Prémiová - Krmiva v poměrně dobré kvalitě versus cena např Acana. Krmiva již v marketech tak běžně neuvidíte, ale objevuje se např. Purina ONE nebo Perfect. Jsou nesporně kvalitnější než marketová a jsou dobrou volbou, pokud kočičce chutnají a prospívá po nich. Tato krmiva již nebývají obarvená a jsou vyrobená v optimálním složení pro zdravou kočku. V současné době je na trhu velké množství krmiv této kategorie nejen v marketech.
3. Superprémiová - Tato krmiva jsou nejkvalitnější, ale i nejdražší na koupi. Je to to nejlepší, co můžete z granulí své kočce dát. Existují různí výrobci, kteří si dávají záležet na tom, aby jejich superprémiovky byly kvalitní, bez chemických konzervatnů a barviv. Tyto granule obsahují vyšší podíl masa,vitamínů, minerálů a dalších prospěšných látek v optimálním poměru. Pokud krmíme superprémiovým krmivem, obvykle není kočce nutné podávat další vitamínové přípravky a doplňky potravy. Je možno krmit pouze superprémiovými granulemi bez dalších krmiv! Toto krmivo již obsahuje vše, co kočka ke svému zdravému životu potřebuje.
TIP: Pokud chcete krmit superprémiovým krmivem, ale zdá se Vám příliš drahé, doporučuju koupi většího balení. Vyjde to levněji. Pokud chcete ještě více ušetřit , je dobré je například domluvit se s jiným chovatelem a nakupovat taková větší balení napůl!
Konzervy a kapsičky - tzv. "mokrá strava"
Uf, tak tohle je kapitola příliš mě toho neříkající. A to proto, že si myslím, že je vždy lepší krmit pravým masem - flákotou! Důvody: Konzervy totiž obsahují také sporné množství masa a kočce podle mne nemůžou úplně stačit a pokrýt její potřebnou denní dávku. Kočka je od přírody masožravec! Když se podíváte na složení, uvidíte, že obrovskou část konzervy tvoří voda a různé jiné náhražky a hlavně složky "živočišného původu", pod kterými je možno si představit leccos a jen minimum masa. Ale abych nekřivdila všem konzervám a kapsičkám, existují výrobci vyrábějící konzervičky obsahující i 100% masa! a jsou bezesporu kvalitní! (Shiny Cat od Gimpetu). Ale opět, proč kupovat drahou konzervu, když můžu kočce dát čerstvé stoprocentní maso (koupené v řeznictví), kdž vím, že maso skutečně dávám a kočky jsou za ně, co by masožravci, vděčné!
Pro úplnost - jako u granulí, tak i u "mokré" stravy (kapsiček a konzerviček) existují rozdíly ve více a méně kvalitních značkách. Marketové značky krmiv vyrábějící kapsičky a konzervy jsou s minimálním podílem masa a zbytek si raději nepředstavujme. A pak následují ty lepší či dokonce nejkvalitnější. Gimpet například vyrábí kuřecí maso v rosolu, které když otevřete opravdu vidíte zpracované např. kuřecí maso v rosolu, které byste sami sněli, chichi.Pokud "mokrou" stravou budete krmit třeba díky tomu, že to kočina bude vyžadovat a nebude mít zažívací potíže, krmte. Toto je na Vašem uvážení, rozhodně se tím proti ničemu neproviňuteje!
TIP: Jako zpestření jídelníčku nejsou konzervy či kapsičky vůbec špatné a kočky ocení změnu! Ale pozor dejte, abyste kočce zbytečně nepřiváděly náhlou změnou krmení zažívací potíže(průjem). Z vlastní zkušenosti vím, že všeobecně po konzervách a kapsičkách kočkám více páchla stolice a byla i v mnohem řidší v konzisteci.
Koupě krmiv
A kdeže seženete ta opravdu kvalitní krmiva, protože ve velké míře se s nimi v kamenných obchodech i zverimexech nesetkáte a v marketech už vůbec ne? V marketech potkáte nanejvíš prémová krmiva - v současné době Purinu ONE a Perfekt. Superprémiové krmivo Vám může objednat a prodat Váš veterinář, takže se zkuste poptat. Pak můžete na internetu navšívit stránky prodejců těchto značek a objednávat přímo u nich. Anebo najdete tato krmiva na e-shop internetových obchodech.Tam mívají opravdu široký výběr a stačí už jen objednávat, nabídka se velmi rozšíila!!! Na těchto e-shopech najde všechno možné, můžete nakoupit jak marketová, tak prémiová krmiva všech možných značek- Navíc objednávka krmení přes net na e-shopu, bývá cenově zvýhodněna oproti případné koupi v kamenném obchodě a bývá mnohdy i s dovozem až domů. A pokud si najdete e-obchod, který je ve Vašem regionu, další výhodou je, že tyto rozvozy bývají nad určitou výši objednávky zadarmo nebo za minimální poplatek. Vždy si pročtěte obchodní podmínky na takových internetových e-obchodech!!! V dnešní době jich je e-shopů opravdu hodně!
Já také nakupuji pro kočičky na e-obchodech, vozí mi dodávky zadarmo až k domu v čase, který mi vyhovuje a nemusím se tahat s těžkými pytli krmení a steliva. Anebo mám druhou možnost, a to možnost osobního obděru! Při dnešním zdražování se mi vyplatí osobně objednávky odebírat v městě, kde bydlím:-) Nakupuji na Hafani.cz
 

Buď první, kdo ohodnotí tento článek.

Nový komentář

Přihlásit se
  Ještě nemáte vlastní web? Můžete si jej zdarma založit na Blog.cz.
 

Aktuální články

Reklama